Інтервʼʼ'ю Стівена Бухнера Pretty Sick

Pretty Sick

Кріс: Коли хтось в Лайм-спільноті чує імʼя "Стівен Бухнер", то зразу ж думають про створений тобою протокол для лікування хвороби Лайма і коінфекцій, але за цим ж має бути якась історія. Як саме ти познайомився з хворобою Лайма і чому настільки захопився цією темою?

Стів: поки я подорожував штатами, на протязі 10 років одним з основних запитань, які мені ставили, було "Чи знаєш ти щось про хворобу Лайма?". І я постійно відповідав "Ні", але з часом це питання почало мене цікавити. Потім якось один з моїх хороших друзів, Венд Лефель, який написав вступ до моєї книги, сказав, що мені дійсно зайнятися хворобою Лайма, бо якщо хтось і зможе з нею розібратись, то це я. І я зайнявся. Рішення зануритись настільки глибоко в цю конкретну хворобу відкрило для мене купу нового, не лише про Лайм як твкий, а швидше новий погляд на комплексні хвороби і більш розумні шляхи їх лікування. Оскільки антибіотики лише частково допомагають в лікуванні Лайма, мав зʼявитись якийсь новий підхід, що змусило мене почати думати в великій мірі нестандартно. І саме тоді я почав фокусуватись на цитокіновому каскаді, який свиникає при таких хворобах, як Лайм. Наскільки я знаю, мій підхід до лікування Лайма, що базується на застосуванні трав для зменшення або усунення цитокінового каскаду, який спричиняють спірохети, є першою всеохоплюючою гербалістичною (а можливо і медичною роботою) по обгрунтуванню такого підходу лікування таких розладів. Пізніше я дізнався, що існують деякі передові дослідники і молоді терапевти, котрі теж досліджують цей підхід. Це дійсно дуже хороші і розумні розробки як в гербальній, так і в фармацевтичній медицині. Не дивно, що книжка по Лайму і мій підхід до його лікування почав перетинатись з роботами по резистентних і виникаючих бактеріальних інфекціях, темою якою я цікавився ще з початку 1990х. Планетарна екосистема переживає колосальні зміни у відповідь на величезну популяцію людей на планеті. Звуження екосистемних середовищ мешкання спонукає багатьох бактерій і вірусів до переходу на нові види... на нас, спричиняючи великий ріст кількості випадків раніше рідкісних хвороб. Ще й до того ж, надмірне застосування антибітиків виливається в дуже серйозні проблеми з резистентністю. Коротше, підходи, які застосовувались останні 60 років все більше і більше не спрацьовують. Мій інтерес до альтернатив до фармацевтики в великій мірі повʼязаний і з цією динамікою, і з іеличезним незадоволенням поточною системою охорони здоров'я в США.

Я виріс в сім'ї лікарів, яка почала практику в 1911 році, включаючи і головного хірурга США. Я бачив, як медицина в США мінялась протягом останного століття. Вона мінялась не в кращу сторону. З пацієнтами дуже часто поводяться як з гвинтиками в медичній системі, не звертаючи увагу на їх гідність, чи потребу людського контакту і ставлення з боку їх лікарів. Часто їм виписують чеки за лікування в розмірах, які я не можу назвати інакше ніж шахрайство. Настільки великі суми, що це є другою, якщо навіть не першою причиною банкрутсв в США (дивлячись яке джерело статистики брати). Надто багато медичних процедур насправді не працюють так вже і добре, особливо якщо результати справді оцінювати. І нарешті, впертість поточного медичного естеблішменту щодо того, що ніякі альтернативні протоколи не можуть і не повинні застосовуватись до лікування хвороб типу Лайма... ну, це вже занадто щоб терпіти. Мені не подобається, коли владою зловживають ті, хто її має, особливо коли це завдає такої шкоди і горя як це робить сучасна парадигма медицини. Тому так, я дійсно працюю над цією проблемою від душі. Як би не подивитись на Лайм-спільноту, то видно, що медицина не надто турбується чи хворі Лаймом дійсно одужують. Основний їх інтерес - це те, щоб поточний підхід медицини залишався єдиним можливим для лікування. Мені дуже шкода чути ці всі історії про невірні діагнози, банкрутства, втрачені життя і роки часу. Якщо є люди, яких не зачіпають ці питання, то вони значить просто ще з тим не зіткнулись.

Кріс: загальна думка щодо того, як треба позбуватись хвороби Лайма - це застосування традиційного арсеналу аптечних антибіотиків, трав або і того, і того. Протокол Бухнера, як описано в твоїй книзі "Natural Healing and Prevention of Lyme Borreliosis and Its Confections", доносить думку, що власне знищення спірохетів є найменш важливим в подоланні хронічного Лайму. Чи не міг би ти пояснити цю контрінтуїтивну стратегію?

Стів: Майже всі американці звикли дивитись на хворобу з перспективи, яка сформувалась з початку і до середини 20го століття, якщо сказати коротко то це теорія бактеріального походження хвороб. Було багато людей, які мали в той час зауваження щодо цієї парадигми, але їх грубо кажучи заткнули. По-суті більшість людей вірять, що це власне бактерія спричиняє хворобу, і якщо їїї вбити - то все буде добре. Звісно, що в цьому є сенс, в кототкій перспективі, з 1950х і до цього дня такий підхід досить непогано працював. Але більш правдивим є те, що такий стан речей почав давати збій з все частіше останнім часом. В найближчому майбутньому, за винятком дуже специфічних випадків, він просто перестане працювати зовсім. Причиною цього збою є багато факторів. Одна з них - це те, що бактеріальна теорія виникнення хвороб, яка сформувалась в першій половині минулого століття, базувалась на деяких хибних постулатах, постулатах які презентували суто фізіологічну проекцію понад всі інші. Найбільш помітним з таких постулатів є те, що бактерії дурні, а люди розумні, або іншими словами віра в те, що поки ми люди вбиваєм бактерії, то вони просто сидять мовчки і нічого в зв'язку з цим не роблять. Таке хибне уявлення призвело до дуже небезпечного стану речей з резистивними бактеріями, який ми маємо зараз.

Наступне, це те, що СНІД (і в деякій мірі рак) звернули увагу на річ, яку раніше висловлювали незгідні з суто бактеріальною теорією виникнення хвороб: якщо імунна система є здоровою, то бактерії в багатьох випадках не є небезпекою, тобто вони не спричиняють хворобу. Якщо ж імунна система не в порядку, то ніяка кількість ліків не зможе тебе вилікувати. Нема значення скільки антибактеріальних ліків давати хворому на СНІД - він все-одно помре. Якщо імунна система пошкоджена - ти не одужаєш. Тому лікування хвороби набуває нового підходу: 1) ціленаправленні антибактеріальні препарати, 2) підтримка імунітету, 3) розрив цитокінового каскаду, 4) лікування симптомів. І насправді, якщо останні 3 пункти дотримані, то самий перший часто стає не таким важливим. Останні три пункти є набагато важливіші.

Поки я допомагав людям вилікуватись від Лайма, я помітив, що якщо зміцнити їх імунну систему і усунути цитокіновий каскад, то їх симптоматика покращиться і їм стане краще. З іншого боку, багато людей з Лаймом, після прийому антибіотиків, що справді вбивали спірохетів, не відновлювались і одужували швидко. Натомість, часто їх симптоми продовжувались на протязі років після того, деякі називають це пост-лайм синдромом.

Цей підхід не є новиною для тих, хто лікує СНІД чи рак, просто така застаріла парадигма застосовується більшістю лікарів.

Кріс: Фармацевтичні антибіотики вважаються багатьма неефективнинми, щоб повністю вилікувати хворобу Лайма, що вже перейшла в хронічну стадію. В таких випадках рекомендуют холістичний підхід. Чому так?

Стів: Ну, я ніби відповів на це в попередньому запитанні. Якщо коротко, то антибіотики дуже рідко роблять щось для відновлення шкоди, заподіяної бактеріальною інфекцією. Лікарі залишають цю справу на організм пацієнта (а пізніше приписують заслугу собі). Але з Лаймом степінь ушкодження бореліями напряму залежить від стану імунної системи. Чи гірше вона функціонувала на початку хвороби, тим більшими будуть ушкодження. Багато людей просто не можуть відновити рівень енергії, який в них був до хвороби, чи рівень здоров'я імунної системи, і так далі. До того ж, часто є ще і неврологічне пошкодження, яке саме по собі важко відновити. Чим старша людина - тим важче відновити пошкодження в нервових тканинах. Тому часто є необхідними спеціальні протоколи, створені для відновлення таких ушкоджень. Лікарі в лікарнях майже нічого про це не знають,а ліки які вони виписують не мають таких ефектів. Тому необхідним є інший підхід.

Кріс: Стів, для мене очевидно, що ти маєш схильність і захоплюєшся лікувальними травами, які нам дає природа. Можеш своїми словами пояснити мені, що саме такого ти розумієш, відчуваєш і вбираєш від природи, що живить таке твоє захоплення?

Стів: Люди з'явились на цій сцені доволі пізно. Ми не є настільки розумними, як про себе думаємо. Рослини ж, з іншого боку були тут набагато довше, 170 мільйонів років лише для квіткових рослин. Рослини не мають здатності бігати, вони ростуть на одному місці і мають з цим впоратись, тому вони стали найкращими хіміками з тих, що є. Рослини стикались з бактеріальними загрозами весь той час поки вони існують на планеті. Щоб ви розуміли, наскільки складні механізми боротьби вони створили, ось вам приклади наскільки комплексною є рослинна відповідь, коли рослина заражається бактеріями: 1) рослини вивільняють антибактеріальні речовини щоб вбити бактерії, 2) рослини вивільняють сполуки, які мають лише одну функцію: зменшити побічні дії вищезгаданих антибактеріальних речовин (це захищає їх власні тканини від пошкоджень), 3) рослина вивільняє сполуки для деактивації механізмів резистентності, які бактерії включають щоб уникнути дії антибіотиків, наприклад ефлюксних помп, 4) рослини також виробляють сполуки, які діють синергетично з іншими сполуками для підсилення їх ефекту, 5) рослина починає виробляти речовини, які стимулюють її власну імунну відповідь.

Це лише маленька частина з того, на що здатні рослини. Цей підхід є настільки більш продуманим в порівнянні з нашим, що ми просто ховаємось. Далі, рослинни природньо розкладаются, на відміну від фармацевтичних препаратів, вони відновлювані (фармацевтика ні), вони не спричиняють проблем резистивності (фармацевтика спричиняє), вони не засмічують довкілля так, як фармацевтичні сполуки, і вони не так багато коштують - люди можуть навіть вирощувати їх самі для застосування. Тому рослини дають людям силу самим лікувати себе.

Кріс: Недавно ти випустив нову книгу, Herbal Antibiotics, 2nd Edition: Natural Alternatives for Treating Drug-resistant Bacteria. Книга детально описує травʼяні альтернативи до стандартних антибіотиків при лікуванні бактерій стійких до ліків. Чому так стається, що бактерії можуть ставати стійкими до фармацевтичних антибіотиків, але не можуть набути стійкості до рослинних препаратів?

Стів: Майже всф фармацевтика - це ізольовані хімічні сполуки. Бактеріям досить легко визначити цю єдину хімічну сполуку і перелаштувати свій генетичний профіль щоб її уникнути. Набагато важче їм це зробити з рослинними препаратами, тому що кожна рослина має сотні сполук у своєму складі, які працюють в поєднанні. Бактерії просто не мають механізмів з цим впоратись. Вони не можуть одночасно виробити стійкість до кількох сотень речовин, що діють разом.

Кріс: з тією кількістю знань по рослинних альтернативах щодо бактерій стійких до лікіі, які ти відкрив публіці в своїй книзі, чи маємо ми і надалі так сильно боятись цих бактерій, як хоче масмедіа? Наприклад, останній випадок в США з стійкою до ліків бактерією, що живиться людською плоттю.

Стів: нема шляху, щоб уникнути труднощів, з якими ми стикаємось. Ми бачимо появу епідемій стійких до ліків інфекцій, які є більш вірулентними ніє будь-коли раніше. Це просто питання часу. Я розумію, що це звучить насторожувано, і багато людей матимуть право вважати, що я так говорю щоб прибільшити вагу своїх слів. Але фактом є те, що провідні дослідники бактерій вже кілька десятиліть попереджають про це. Щороку момент, коли такі епідемії реально виникнуть, стає ближчим і ближчим. Через те, що американський соціум довго був погано проінформований, для більшості людей момент, коли почнеться серйозна епідемія буде неочікувани і застане їх зненацька. Вважаю, що американська нація в цілому буде почуватись зрадженою, і матиме на це підстави. Сказати по правді, то профсоюз (Американська Медична Асоціація) повністю контролюють систему охорони здоров'я в США і поширюють точку зору щодо хвороб і їх лікування, яке є дуже неточною. Сьогодні майже нма якогось руху, щоб це виправити. Якщо читати звіти, то історії про те, що люди інфікуються в лікарнях резистивними інфекціями, зʼявляються щодня. Щоразу це стає несподіванкою для конкретної людини.

Так, більшість з цих хіоріб можна вилікувати гербальною медициною - якщо відповідні знання є в лікаря або хворого - але більшість людей про таке не знають, навіть більшість практикуючих гербалістів, включно з натуропатами. Як сказав Давид Лівермор, доктор медицини з Агенції Охорони Здоровʼя, "наївно думати, що ми так переможем".

Кріс: в медіа недавно розповсюдили інформацію, що вітамін B3, в вищих за офіційно рекомендовані дози може бути хорошою альтернативою до традиційних антибіотиків в лікуванні резистентних інфекцій. Чому вітамін В3 отримує стільки уваги, а не трави, про які ти написав в своїй новій книзі?

Стів: Тому що вітамін - це насправді форма індустріальної фармацевтики, і люди не можуть виростити чи зробити його самостійно. Останнє чого хоче медичний естеблішмент - це щоб люди могли самі робити собі ліки. В кнцевому рахунку причина в тому, що вони вваєають американців занадто дурними, щоб могти таке робити. (І крім того вони втратять тоді надто багато грошей в медичній індустрії).

Кріс: Я хотів би зараз трошки зазирнути в уяву Стівена Бухнера. Гіпотетично, якби стандартна медицина зникла на планеті і замінили б її на правильні альтернативні гербальні препарати, то на твою думку, які були б наслідки, хороші і погані, такої уявної революції?

Стів: Ну, якби вся технологічна медицина зникла за ніч? Хаос. Люди б запанікували і було б багато смертей. Я думаю, що варто таки сказати, що я вважаю, що традиційна технологічна медицина має своє місце. Якщо тебе зібʼє машина, то тобі треба буде допомога травматолога, і це їм дуже доьре вдається. Але от лікувати хвороби їм вдається не так добре, незважаючи на постійнк потребу в цьому. Що я думаю насправді, це те, що 95% білшості хвороб краще б адресувались іншими, ніж офіційні підходами. Мені особливо подобається модель медицини на Кубі, де на певну кількість людей є один лікар і одна медсестра, які проживають по сусідству, допомагають людям дома і особисто добре їх знають. І тільки якщо хвороба дійсно серйозна, то людей кладуть кладуть в лікарню для більш технологічного лікування. Лікарі, які там працють більше схожі не сімейних терапевтів з 1911, ніж на наших. Я хотів би бачити спільноту цілителів, які використовіють трави на кожному районі, які знають своїх сусідів і ставляться до пацієнтів як до сусіді, а не емоційно дистанційований медичний персонал. Правда в тому, що ми не можемо собі дозволити модель медицини, яка є зараз, як люди, економічно, екологічно.

Кріс: Все більше і більше людей щодня відкривають для себе, що причиною їх дивних симптомів є хвороба Лайма. Як бактерія відповідальна за цю хворобу може так успішно біологічно взломувати людський організм і помалу виключати системи нашого тіла? Чи причина в тому, що вона приглушує наш імунітет, чи ця бактерія є більш розвинена за нас?

Стів: З еволюційної точки зору спірохети є дуже древніми організмами. І вони придумали шляхи уникнення від імунної системи, шляхи ховатись в тілі. Вони дуже розумні, вони не є дурними. Вони вчились і пристосовувались. Щоб боротись з ними ефективно, нам потрібно підтримувати свою імунну систему, щоб вона робила те, що вона робить добре, а саме запобігала інфекції, або лікувала її, якщо інфекція вже сталась. В загальному, імунітет американців настільки поганий, і наше втручання в середовище настільки обширне, що ми стали більш вразливими до інфекцій і стимулювали швидшу адаптацію бактерій. Іншими словами, проблеми в популяції вирішуються жахливими способами.

Кріс: Чи є в тебе якісь заспокійливі і розумні слова для тих, хто бореться з хронічною хворобою Лайма, хто відчуває, що зайшов в тупик, вперся в стіну, або не має більше надії на те, що їх життя знову стане нормальним?

Стів: Ви можете одужати. Тисячі людей змогли. Приймаючи рішення самому взяти відповідальність за своє здоров'я, виявляючи що працюватиме саме для вас, ви зможете одужати, так. Надія є. Справді.

Кріс: Стівен, я дуже ціную і дякую тобі за приділений час, енергію і знання, якими ти поділився зі мною для цього інтерв'ю. Особисто я хочу подякувати тобі за все, що ти зробив стосовно хронічного Лайму. Ти дав людям інтсрументи і можливість повернути собі назад їхні життя за адекватний час. Для мене такі дії є альтруїзмом і співчуттям, двома неймовірними людськими якостями. Зичу тобі Стів всього найкращого в продовженні твоєї подорожі до холістичного лікування.

Стів: Дуже дякую, я ціную це. Всього найкращого.

Переклав: Арендар Олександр